DOĞAKA, Mali Destek Programı Açılış Toplantısı Yapıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı açılış toplantısı, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.
Bu haber 2019-09-06 11:07:53 eklenmiş ve 239 kez görüntülenmiştir.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı açılış toplantısı, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.

Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Balkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde teknik ve mali destek programlarının yürütülmesi, araştırma ve analiz çalışmaların yapılması, yatırım destek hizmetinin verilmesi, fuar, kongre, konferans organizasyonlarının düzenlenmesi gibi geniş bir alanda faaliyetlerini yürütmekte olduğunu ifade ederek, “Bu faaliyetler kapsamında başta insan kaynaklarının geliştirilmesi olmak üzere kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve teknik bilgi düzeyinin artırılması amacıyla teknik destek programları yürütülmekte, ayrıca kamu kurumları ve özel sektörün çeşitli konulardaki yatırımlarına mali destek programları ile hibe desteği verilmektedir. 2018 yılı ile birlikte Ajansların görevlerini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için kurumsal dönüşüm süreci başlatılmış ve Ajansların yeni dönemde Sonuç Odaklı Programlar oluşturması hedeflenmiştir. Bu amaçla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Bölge Planı ve sektörel öncelikler doğrultusunda stratejik tercihlerini belirleyerek, 2018-2020 yıllarını kapsayan sonuç odaklı programlarını hazırlamıştır.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında 2018-2020 yıllarını kapsayan dönemdeki programlar hakkında bilgi veren Vali Coşkun, “Öncelikli Sektörlerde İhracatın Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı’nın amacı, Bölgenin ihracat yaptığı coğrafyayı genişletmek, ihracatçı firma sayısını, ihracat miktarını ve ihraç edilen ürün çeşidini artırmaktır. Gıda, tekstil, demir-çelik, filtre, ayakkabıcılık, mobilyacılık ve metal mutfak eşyası sektörleri bölgenin öncelikli sektörleridir. İkinci olarak Kültür Turizminin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı’nın amacı ise turizm gelirlerinin ve katma değerinin artırılmasıdır. Ulusal ve uluslararası ölçekte önemli kültür turizmi değerlerine sahip TR63 bölgesinde kültür turizmi odağında bölge turizm değerlerinin altyapısının geliştirilmesi, tanıtım, markalaşma gibi eksikliklerin giderilmesi ve işletmelerin fiziki, teknolojik ürün ve hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Üçüncü olarak Mesleki Eğitim Kapasitesinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı’nın amacı ise Bölgedeki işgücü piyasasının talep ettiği yeterliliklere sahip kişi sayısını artırmaktır. İlgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışarak mesleki yeterliliğe sahip istihdamın artırılması hedeflenmektedir. Her 3 sonuç odaklı programa yönelik çalışmalarına devam eden Ajansımız, Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile Kültürel Turizmin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı’nın faaliyetlerini ve hedeflerini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Turizm Programı 26 Ağustos 2019 tarihinde ilan edilmiş olup proje başvuruları 9 Eylül 2019 itibarıyla elektronik ortamda alınmaya başlanılacaktır. Başvurular 9 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecektir. Daha sonra yapılacak değerlendirme çalışmaları ile birlikte başarılı projelerin 2019 yılı Kasım ayı içerisinde açıklanması planlanmaktadır. Destek programlarının hazırlık aşamasında emeği geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerimize ve Ajansımız Yönetim Kurulu ile personeline şükranlarımızı sunuyor, ilan edilen destek programlarının ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. ”dedi.

Vali Coşkun’un konuşmasının ardından DOĞAKA tarafından hazırlanan Turizm Tanıtım Filminin gösterimi yapıldı.

Toplantının son bölümünde, Program Yönetim Birim Başkanı Oğuz Alibekiroğlu, geçmiş yıllarda destek sağlanan destek programlarından söz ederek, 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Alibekiroğlu, “2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nın temel amacı TR63 Bölgesinde (Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye) turizmin çeşitlendirilmesi ve turizm sektörünün ekonomik değerinin artırılmasına katkı sağlanmasıdır. Program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 20.000.000 TL olup, proje başına asgari 300.000 TL, azami 2.000.000 TL destek sağlanacaktır. Program kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler (Rektörlük), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kooperatif ve birlikler (kar amacı gütmeyen) başvuru yapabilecektir.” dedi.

Alibekiroğlu, destek programına ilişkin rehberler, toplantı takvimi ve diğer dokümanlara ilişkin ayrıntılı bilgilerin, Ajansın web sitesinden (www.dogaka.gov.tr) alınabileceğini kaydetti.

Toplantı, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.

ETİKETLER : son dakika osmaniye gündem flaş haber haber osmaniye osmaniye haber
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Çınar Gazetesi | Osmaniye Haber,Son Dakika Haberleri,Flas Haber
© Copyright 2013 Hakan Medya. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop